Aktualności

“Babskie żywioły” otwarte

W piątek 17.06 w Muzeum Borów Tucholskich odbył się wernisaż wystawy “BABSKIE ŻYWIOŁY”. Uroczystego otwarcia dokonała Pani Wioletta Chabowska z Muzeum Borów Tucholskich wraz z Panią Marią Ollick, Prezeską Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi. Członek Zarządu Powiatu Tucholskiego Pan Waldemar Kierzkowski przywitał zebranych i podziękował twórcom za ich wysiłek i działania na rzecz kultywowania lokalnych tradycji.

„BABSKIE ŻYWIOŁY” to wystawa, na której prezentowane są prace artystek i twórczyń ludowych związanych z Borami Tucholskimi i Borowiackim Towarzystwem Kultury. Na wystawie prezentowane jest malarstwo, ceramika, różne techniki graficzne, rękodzieło artystyczne (koronka), sztuka ludowa (malarstwo na szkle, plecionka) oraz hafty kaszubskie jako sztuka  użytkowa.  Autorkami prezentowanych prac są Panie:
Małgorzata Obuchowska
Helena Kaczanowska
Brygida Wolańska
Elżbieta Pieczka
Anna Narloch
Justyna Wojciechowska
Maria Ollick
Anna Przytarska
Hanna Behrendt
Zespół Haftu Złotych i Bursztynowych Barw:
Marianna Weilandt
Halina Sala
Maria Sala
Krystyna Jeneralska
Barbara Karnecka
Halina Deja
Helena Pawłowska
Bogumiła Błażejewska
Danuta Landmesser
Irena Kruse
Ewa Siekierska
Krystyna Mięsikowska
Elżbieta Dylewska

Na wystawie znajdziemy wyłącznie prace stworzone przez kobiety – jest to nawiązanie do wieloletniej tradycji „Babskich Żywiołów”. Zmieniają się sposoby ekspozycji i ich odbiór, myśl przewodnia pozostaje jednak bez zmian. Publiczność na imprezie dopisała nadspodziewanie, tłumy gości w Muzeum Borów Tucholskich pokazały, że kobieca perspektywa spojrzenia na twórczość jest niezwykle interesująca dla odbiorców. Oprawę muzyczną zapewniła kapela Szętopórki.

Dziękujemy wszystkim twórczyniom, gościom i osobom, które przyczyniły się do spektakularnego sukcesu wydarzenia. Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wernisażu zapraszamy serdecznie do odwiedzenia wystawy, która czynna jest do 2 września w godzinach pracy Muzeum Borów Tucholskich.

Zdjęcia dostępne na FB Muzeum

Skip to content