Aktualności

Borowiacy na XVI Smażeniach Powideł w Mniszkach (Wielkopolska!)

Na zaproszenie Pana Andrzeja Łopaty pracownika Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach 18 września (niedziela) grupa reprezentująca Borowiaków (Muzeum Borów Tucholskich, Borowiackie Towarzystwo Kultury, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Tucholi, Nadleśnictwo Woziwoda)  uczestniczyła w imprezie XVI Smażenie Powideł w Mniszkach.

Była to okazja do szerokiego zaprezentowania historii regionu, kultury, tradycji Borowiaków oraz walorów przyrodniczych i atrakcjach turystycznych Borów Tucholskich. Uczestnicy imprezy wzięli udział w przygotowanych warsztatach: przędzenia wełny na kołowrotku, stolarstwa zabawkowego, tkania na krosnach, haftowania. Dużym zainteresowaniem cieszyło się lofrowanie po gwarze borowiackiej przy pomocy słownika gwary borowiackiej i borowiackiego koła fortuny  (dziękujemy Tucholskiemu Ośrodkowi Kultury za jego wypożyczenie). Była to też doskonała okazja do wielu ciekawych rozmów z gośćmi wydarzenia. Nawiązywano do  wspomnień korzeni rodzinnych, pobytów wakacyjnych w Borach Tucholskich ale też snucia planów na kolejne wizyty w regionie. Nie zabrakło pytań o grzyby.

Na stoiskach promocyjnych prócz map, przewodników, informatorów, magazynów, książek, pocztówek pokazano sztukę ludową (bogaty hafty, rzeźbione ptaszki, plecionka z korzeni sosny, malarstwo na szkle, zabawki drewniane) i artystyczne rękodzieło (filc, koronka, wiklina).

Nasze stoiska odwiedził senator Jan Filip Libicki, zauroczony prezentowanym na stoiskach bogactwem.

Na dwóch scenach odbywały się liczne koncerty kapel folkowych i jazzowych oraz przedstawienia o tematyce regionalnej. Mieliśmy okazję na zakończenie wziąć udział w koncercie gwiazdy kabaretu Artura Andrusa.

Podziękowania kierujemy do organizatorów imprezy. Dziękujemy za wyjątkową lokalizację stoik tuż przy głównej scenie. Imprezę, a zarazem i nasze stoiska odwiedził ogrom gości z woj. wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.

Szczególne podziękowania kierujemy do Starosty Tucholskiego Michała Mroza i Burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego, Lokalnej Grupy Działania Bory Tucholskie za sfinansowanie kosztów transportu oraz przekazanie bogatych materiałów promocyjnych i cennych upominków dla organizatorów wydarzenia.  Dziękujemy PSS „Społem” w Tucholi za ufundowanie kucha z ajerflałmą, grużełką i glancem J (placek ze śliwką, kruszonka i lukrem) i KGW Tuchola za śliwki cynamonki do degustacji.

Prowadzący imprezę konferansjer wyraził publicznie zachwyt nad smakiem śliwek cynamonek.

Warto było tam być! I pogoda dopisała!

Zdjęcia dostępne na naszym profilu FB

Skip to content