Aktualności

Galeria pierwowzorów murali z Muru Berlińskiego w Muzeum Borów Tucholskich

East Side Gallery to fragment Muru Berlińskiego, który udało się ocalić od zburzenia tylko dzięki działaniom artystów, którzy przenieśli swoje obrazy na mur. Tak powstała ta niesamowita galeria z muralami.

Pierwowzory East Side Gallery przywieźli do Tucholi Kani i Kasra Alavi – bracia, którzy są współtwórcami galerii. W muzeum można obejrzeć 23 obrazy artystów z całego świata, w tym trzy obrazy braci Alavi. Ta wielka wystawa stała się osiągalna dla społeczeństwa naszego małego miasteczka dzięki prywatnym kontaktom Doroty Szpajdy.

Po wernisażu odbyło się spotkanie z Kani i Kasra Alavi, którzy do Niemiec wyemigrowali z Iranu i od 35 lat mieszkają w Berlinie. Kani mieszkał w Berlinie w pobliżu  muru. Jak opowiadał, okolica nie była zachęcająca, więc w tamtym czasie pełno było tam pustych mieszkań. Zastanawiał się, dlaczego tak jest, że w jednym mieście ludzie nie mogą się swobodnie poruszać i co to jest ten mur? Kani uważa, że miał szczęście, że trafił do zachodniej strony. Skończył studia i ma pracownię plastyczną. Pamiętnej nocy 9 listopada 1989 r. usłyszał w radiu, że mur berliński padł. Nie rozumiał, co znaczy “mur padł”. Wyjrzał przez okno i zobaczył ucieczkę mieszkańców Berlina Wschodniego, na Zachód. Jako artysta zaczął malować tę scenę, następnie zbiegł na dół, chciał z bliska zobaczyć twarze tych ludzi. – Radość mieszała się z niedowierzaniem. Przekraczali granicę i co chwilę się oglądali z niedowierzaniem, że ktoś do nich strzeli.

Skip to content