Aktualności

Historyczny Pochód Borowiaków 2019 już za nami

W sobotę 20 lipca ulicami Tucholi już po raz ósmy przemaszerował barwny korowód postaci historycznych związanych z Powiatem Tucholskim. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom za wspólną zabawę.

Organizowana przez Powiat Tucholski impreza jest doskonałą formą promocji postaci, historii i wartości związanych z lokalną tradycją i dawnymi, lokalnymi zwyczajami. Wiele wolontariuszy, poświęciło swój wolny czas, przygotowało prezentacje tych wydarzeń, zwyczajów czy osób związanych z Borami Tucholskimi, które są najbliższe ich sercu. Wszystkie te barwne postaci we własnoręcznie przygotowanych strojach uformowane zostały w kolorowy korowód, który maszerując ulicami Tucholi bawił licznych widzów, ale też przekazywał im wiedzę na temat regionu, pokazując wpływ Borów Tucholskich na historię naszego regionu i kraju. Stanowił on doskonałe uzupełnienie trwających 60 Dni Borów Tucholskich.
W tym roku nie zapomniano o przypadającej 20 lipca uroczystości ku czci św. Małgorzaty – Patronki Tucholi, której oddano cześć składając w trakcie pochodu pod jej pomnikiem pamiątkowe wiązanki kwiatów.
Czoło pochodu stanowiły pojazdy (zabytkowe, motory oraz wozy strażackie), za nimi maszerowała św. Małgorzata, a za patronką baner niesiony przez druhów z OSP z terenu powiatu tucholskiego. Na historyczny pochód przybyły postacie z różnych epok od średniowiecznych rycerzy wraz z komturem tucholskim Henrykiem von Schwelbornem, który wraz z dwoma mieczami wizytował Tuchole, do czasów współczesnych i żołnierzy wojsk NATO.
W Parku Zamkowym dokąd udał się pochód, po przedstawieniu osób w nim towarzyszących odbywał się Dzień Folkloru Borowiackiego. Każdy mógł na żywo poczuć kulturę borowiacką oraz zaczerpnąć z zwyczajów i tradycji przodków ubijając masło czy niosąc wodę szundami. Tegoroczna edycja Historycznego Pochodu Borowiaków, po raz kolejny pokazała, jak duże jest zapotrzebowanie na taką imprezę. Ulicami Tucholi przemaszerowało ponad 500 osób, którym przez całą drogę towarzyszyli nie tylko licznie zgromadzeni mieszkańcy naszego powiatu, ale także odwiedzający nas turyści. Liczba turystów przybywających do Tucholi specjalnie na to wydarzenie jest co roku większa. Mieszkańców Powiatu Tucholskiego nie trzeba namawiać – już teraz rezerwują oni czas na początek lipca w przyszłym roku, by uczestniczyć w kolejnej edycji Historycznego Pochodu Borowiaków.
Starosta Tucholski Michał Mróz w imieniu Powiatu Tucholskiego, dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania oraz uświetnienia ósmej edycji Historycznego Pochodu Borowiaków.

Skip to content