Aktualności

''Jak to ze lnem było'' – odpowiedź w Muzeum Borów Tucholskich

19 listopada w Muzeum Borów Tucholskich odbyło się otwarcie wystawy „Jak to ze lnem było”. Wernisaż swoim śpiewem uświetnił zespół Frantówki Bysławskie.

Ekspozycja jest powrotem do przeszłości. Na wystawie oprócz sprzętów niezbędnych do obróbki lnu przygotowano  plansze opisujące właściwości zdrowotne oraz proces wzrostu i rozwoju rośliny od ziarenka po włókno i produkt końcowy czyli tkaninę. Pracownik muzeum  Wioletta Chabowska podczas spotkania przedstawiła sprzęty  dawniej wykorzystywane przez gospodynie   do takich czynności jak odziarnianie, międlenie, trzepanie, czesanie, przędzenie, motanie, snowanie czy tkanie. Prezentowana w muzeum wystawa to jedna z trudniejszych które do tej pory  udało się zrealizować dlatego, że dzisiaj wśród nas brakuje już osób które przed laty trudniły się tym rzemiosłem. Dzięki pomocy Marka Górskiego ( z jego domu rodzinnego pochodzi większość sprzętów), Mirosława Winowieckiego, Marianny Weilandt, Anny Przytarskiej, Edyty Barwiny udało się to przedsięwzięcie zrealizować.  Podczas wernisażu chętni mogli spróbować swoich sił wytwarzając tkaninę na mini krosnach, gdyż wystawie towarzyszą lekcje tkania. Zapraszamy grupy szkolne do zwiedzania wystawy oraz uczestnictwa w warsztatach.

Wszystkich zainteresowanych ekspozycją zapraszamy do Muzeum Borów Tucholskich od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00.

Skip to content