Dla zwiedzających

Lekcje muzealne

Lekcje odbywają się na terenie muzeum od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia.
Tematy i terminy prosimy uzgadniać z pracownikami muzeum, tel. 52 334 21 89 muzeum@tuchola.pl

Grupa uczestników lekcji muzealnej powinna odpowiadać liczebnie maksymalnie jednej klasie(około 25 osób). W przypadku większej liczebności (np. gdy do muzeum przyjadą jednym autokarem dwie klasy) całość zostanie podzielona na dwie mniejsze grupy, które naprzemiennie wezmą udział w lekcji/warsztatach muzealnych oraz w zwiedzaniu.

LEKCJE MUZEALNE:

Robienie masła
To warsztaty z wyrobu masła. Uczestnicy zapoznają się z sprzętami wykorzystywanymi do tego procesu, następnie po części teoretycznej przystępują do pracy, gdzie w kierzankach ubijają śmietanę na pyszne masełko.

Pranie na tarach
W ramach zajęć uczestnicy wykonują pracę naszych babcie piorąc na tarach. Po lekcji teoretycznej opowiadającej jak wyglądało pranie dawnej, a jak wygląda dzisiaj uczestnicy po instruktażu przechodzą do zajęć praktycznych.

Kiszenie kapusty
To warsztaty z kiszenia według tradycyjnej borowiackiej receptury. Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się: jak zaprawić kapustę na zimę, poznają sprzęty wykorzystywane do tej pracy, poznają przebieg procesu kiszenia kapusty. (zajęcia sezonowe dla grup szkolnych z terenu powiatu tucholskiego).

Darcie pierza
Darcie pierza, wyskubki, wydzirki, pierzajki, szkubki to inaczej oddzieranie z gęsich (czasami innych) piór chorągiewek od twardych stosin oraz oddzielanie puchu. Gwarowe nazwy to szkubanie, skubaczki, poranie piyrzi. Była to żmudna praca kobieca, która wymagała dużo czasu i cierpliwości, dlatego wykonywano ją w zimowe wieczory. Dawniej na wsi, zgodnie ze starym zwyczajem, styczniowe wieczory upływały pod znakiem darcia pierza przez mężatki, panny, dzieci, kumy i sąsiadki, kolejno w większości domów. Była to praca połączona z zabawą. Kobiety starały się umilać czas śpiewami i żartami. dość często monotonny nastrój wieczoru przerywali chłopcy, którzy wpadali do izby i dmuchali w pierze, by wprowadzić zamieszanie. Wieczory takie, często stawały się okazją do zeswatania dwojga młodych. Ludzie połączeni wspólną pracą czuli się sobie bliscy. (zajęcia sezonowe dla grup szkolnych)

Warsztaty bożonarodzeniowe
Ich uczestnicy uczą się tworzyć niepowtarzalne ozdoby bożonarodzeniowe, własnoręcznie wykonywane ozdoby choinkowe, bombki itp. (warsztaty sezonowe – od 1 grudnia do 24 grudnia).

Wielkanocne warsztaty
Uczestnicy zajęć tworzą wyjątkowe ozdoby wielkanocne, własnoręcznie wykonane jak m.in. pisanki (warsztaty sezonowe).

Zachęcamy do korzystania z oferty pakietowej, tj. udziału klas/grup w  lekcjach muzealnych połączonych ze zwiedzaniem naszego muzeum.

Skip to content