Aktualności

"Magia Kaszub" wystawa malarstwa Stanisławy Neubauer

7 marca w Muzeum Borów Tucholskich odbył się wernisaż malarstwa Stanisławy Neubauer pt. “Magia Kaszub”.

Pani Stanisława jest somoninianką, absolwentką Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie i Studium Pedagogicznego w Gdańsku. Wspólnie z mężem Markiem od ponad 20 lat prowadzą firmę reklamową. Inspiratorka wielu dziecięcych sukcesów plastycznych w konkursach i aukcjach, autorka wystaw malarstwa, fotografii, wielu zdjęć w regionalnych mediach, wydawnictwach, oraz prac plastycznych znajdujących się w kraju i za granicą.
Swoją działalność artystyczną pani Stanisława rozpoczęła wystawą fotografii w 1982 r. Warsztat twórczy autorki jest bardzo bogaty, maluje obrazy, porcelanę, tworzy witraże, biżuterię. W ubiegłym roku o tym samym czasie otwieraliśmy w Muzeum Borów Tucholskich wystawę „Pędzlem haftowane”, w której kaszubskie tradycyjne  wzory zostały przedstawione i przetworzone  na coś nowocześniejszego.  
Obecna wystawa pt. „Magia Kaszub” to cykl 70 obrazów  ukazujących  kaszubskie wzgórza, domy u ich podnóży, niebo, rzeki, jeziora, a  wszystko jakby ze snu, obrazy są bajeczne, wprost nierealnie kolorowe. Przedstawiona barwa jednych zachwyca drugich dziwi ale  to wyróżnik prac p. Steni. . Autorka jak sama mówi: „kiedyś starała się  malować to co podobało się innym, teraz maluje to co czuje to co chciałaby przedstawić”. To właśnie jest jej indywidualny styl pełen wrażliwości, odwagi ukazujący to co drzemie w jej sercu. Gruba kreska, proste pociągnięcia pędzlem, plamy, przeróżne kształty a w kontraście z niebywale śmiałymi barwami obrazy wręcz zachwycają. Realistyczny pejzaż kaszubski jest naprawdę piękny ale wymaga wyobraźni, za pomocą której można go przedstawić ale i  indywidualnie zinterpretować. Prace pani Stanisławy można podziwiać w Muzeum Borów Tucholskich w miesiącu marcu. Serdecznie zapraszamy.

Skip to content