Aktualności

Muzealne mury w nocnym świetle sztuki i kultury

W sobotę 16.05 2015 r. w Muzeum Borów Tucholskich odbyła się impreza pn. “Muzealne mury w nocnym świetle sztuki i kultury”.

Podczas imprezy otwarta została wystawa „ Moje Katedry” prezentująca gobeliny autorstwa Marii Gostylla –Pachuckiej.

Maria Gostylla – Pachucka – artystka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Dyplom uzyskała w 1960 roku w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta. Jest artystką wszechstronną – uprawia malarstwo akwarelowe, rysunek i tkaninę artystyczną. W latach 1972-1990 należała do znanej wrocławskiej grupy tkackiej ’’10xTak”. Od 1981 roku utrzymuje ścisłe kontakty z Francją, gdzie często prezentuje swoje prace. Obecnie współpracuje z grupą francuskich tkaczek ’’Fil en Main”. Bierze udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych.
Maria Gostylla-Pachucka jest również absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia i przez wiele lat uczyła gry na fortepianie. Nauczanie w szkole muzycznej jest Jej drugim zawodem. Wpływ muzyki jest także widoczny w wyrazie plastycznym Jej prac. Subtelne akwarele przywodzą na myśl dzieła twórców secesji. Podobnie jak oni, artystka z dużą wrażliwością na piękno rejestruje ulotną urodę roślin.

Kolejnym punktem imprezy były warsztaty regionalne połączone z pokazem wyrobu masła prowadzone przez p. Mariannę Weilandt, przędzenia wełny pod okiem p. Anny Przytarskiej oraz opowieściami o zwyczajach i życiu codziennym naszych przodków prowadzonymi przez p. Marię Ollick.

Równocześnie odbyło się spotkanie z przyrodą i leśnikami – Martą Reszczyńską i Przemysławem Tokarskim, podczas którego odwiedzający mieli okazję poznać drzewa naszych lasów oraz  świat owadów. Dla uczestników prowadzący leśnicy przygotowali szereg pytań i zagadek z nagrodami.

Ostatnim punktem imprezy był koncert poezji śpiewanej „Uśmiechy różnych Giocond” w wykonaniu Marty Laaser i Szymona Bruckiego.

Marta Laaser, Szymon Brucki od lat rzeźbią w słowie, są laureatami wielu konkursów poezji śpiewanej, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego. Od lat są członkami Teatru Kuźnia Bracka ze Starogardu Gdańskiego.

Skip to content