Aktualności

"Muzealne mury w nocnym świetle sztuki i kultury"

Idea nocy w muzeach narodziła się we Francji w 2005 r. Impreza odbywa się w maju, z roku na rok ciesząc się coraz większą popularnością. Trudno się dziwić – to jedyna okazja by zwiedzić muzea w niepowtarzalnej nocnej atmosferze. Muzeum Borów Tucholskich przyłączyło się do „nocy…”, kolejne edycje imprezy to liczne atrakcje: wystawy, zajęcia interaktywne dla dzieci i dorosłych, prelekcje oraz spotkania z artystami.

Na tych, którzy wieczorem 17 maja odwiedzili  tucholskie Muzeum czekało wiele atrakcji.  Dzieci zaproszono na żywą lekcję tradycji borowiackiej, którą poprowadziła Pani Maria Ollick, a na koniec każde z nich mogło sprawdzić swoją znajomość gwary borowiackiej.

Olbrzymim zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców cieszyło się ostatnie piętro muzeum, na którym znajduje się wystawa stała fauny i flory Borów Tucholskich. Pan Jan Zaranek wcielił się w rolę przewodnika.

Dla dorosłych przygotowano warsztaty malarskie pt. „Każdy może zostać van Goghiem”. Pan Tomasz Kotowski przybliżył sylwetkę artysty i zachęcał do stworzenia własnego dzieła inspirowanego pracą van Gogha „Jedzący kartofle”. Każdy z uczestników namalował swoją wersję tego dzieła.

Dla miłośników kina Pani Martyna Olejnik  przygotowała warsztaty filmowe. Widzowie mieli możliwość obejrzenia czterech etiud i wyrażenia swoich spostrzeżeń na ich temat. Prowadząca edukację filmową połączyła z konkursem, nagrodami były gadżety ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Skip to content