Aktualności

Otwarcie wystawy "Przywróceni pamięci. Mieszkańcy Parafii Raciąż na dawnej fotografii"

30 stycznia w Muzeum Borów Tucholskich otwarta została wystawa „Przywróceni pamięci. Mieszkańcy Parafii Raciąż na dawnej fotografii”. Wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż otworzyli Państwo Irena i Jerzy Szwankowscy wraz z Wiolettą Chabowską pracownikiem muzeum.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli: Członek Zarządu Powiatu Tucholskiego Waldemar Kierzkowski, radne Rady Miejskiej w Tucholi Barbara Grontkowska i Renata Madej, prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski, dr Paweł Redlarski, członkowie stowarzyszenia, mieszkańcy parafii Raciąż, osoby, które udostępniły zdjęcia.

Prezentowane prace to zdjęcia gromadzone i katalogowane od 2013 roku, przedstawiające osoby, wydarzenia i miejsca związane z Parafią Raciąż. Z każdą planszą, z każdym zdjęciem związana jest pewna historia. Podczas otwarcia wystawy niejedną taka opowieść można było usłyszeń.

O samej wystawie

W 2013 r. Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż zapoczątkowało serię wystaw starej fotografii w ramach pielęgnowania dziedzictwa kulturowego najbliższej okolicy. Pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Z roku na rok wzrastała ilość osób, które dostarczyły fotografie wydobyte z szuflad oraz liczba uczestników. Rozszerzał się też zakres terytorialny, obejmując z czasem całą parafię Raciąż, a także zakres tematyczny – oprócz fotografii, archiwalne dokumenty. Łącznie do 2017 r. odbyło się pięć wystaw:

l. 2013r. – Wspomnienia zatrzymane przez kadr (1)

II. 2014r. – Wspomnienia zatrzymane przez kadr (2)

III. 2015r. – Od kołyski po grób.

IV.2016r. – Przywróceni pamięci. Mieszkańcy parafii Raciąż na dawnej fotografii.

V. 2017r. – Raciąskie losy w obrazie i dokumencie.

Fotografie, po wyeksponowaniu w Szkole Podstawowej w Raciążu były udostępniane innym jednostkom. Zainteresowani mogli je obejrzeć w m.in. w Bibliotece w Raciążu, czy w Urzędzie Miejskim w Tucholi. Zapoznał się z nimi z wielką uwagą biskup pelpliński ks. dr obojga praw Ryszard Kasyna podczas wizytacji parafii Raciąż. Prezentowano je także na konferencji organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy pod tytułem „Duża i Mała Ojczyzna w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Zebrane fotografie posłużyły jako materiał ilustracyjny w książkach wydanych przez Stowarzyszenie oraz Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy.W sumie, w ramach wspomnianych pięciu wystaw, zebrano około pół tysiąca archiwalnych fotografii i kopii dokumentów ilustrujących życie codzienne mieszkańców Raciąża i miejscowości sołeckich oraz parafialnych. Są one ważnym nośnikiem pamięci historycznej i dzięki ich zgromadzeniu, skopiowaniu i skatalogowaniu, uchronione zostały od zapomnienia, a nawet zniszczenia – ku pożytkowi potomnych.

Wystawę w Muzeum Borów Tucholskich można oglądać do końca lutego.

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content