Aktualności

Pierwszy Borowiacki Wieczór Piernikowy za nami.

W środę 23.11.2022 r. w Muzeum Borów Tucholskich tematem przewodnim były pierniki. W niesamowitej atmosferze, pełnej smaku i zapachu, ale też radości i borowiackiej gościnności poszukiwaliśmy korzeni piernikarskiego rzemiosła.  W piernikowy temat wprowadziła uczestników Anna Kornelia Jędrzejewska, „piernikarka, Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  wygłaszając prelekcję „Pierniki w Polsce. Śladami piernikowego rzemiosła” W  poszukiwaniach „korzeni” pomagał  Piotr Latzke właściciel Piekarni-Cukierni Latzke,  która w tym roku świętuje jubileusz 100 lecia istnienia.  Natomiast o formach piernikarskich opowiadał twórca ludowy  Zygmunt Kędzierski.

W trakcie spotkania odbyły się również warsztaty zdobienia pierników i przygotowania “piernikowej przyprawy” którą uczestnicy mogli sami komponować.

 W strojach historycznych pojawiła się młodzież z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi oraz członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego wzbogacając „Borowiacki Wieczór Piernikowy”.

Spotkanie zorganizowano we współpracy z Borowiackim Towarzystwem Kultury w Tucholi. Dziękujemy p. Marii Ollick i p. Brygidzie Wolańskiej za zaangażowanie i pomysł w organizację „Borowiackich Wieczorów”.

Zdjęcia dostępne na naszym profilu FB

Skip to content