Aktualności

Recital Piosenki Autorskiej Olga Zalesskaya

Zapraszamy serdecznie na recital piosenki autorskiej Olgii Zalesskaya, który odbędzie się 27.12.2017 r. (tj. środę) o godz. 17.00 w budynku Muzeum Borów Tucholskich przy ul. Podgórnej 3 w Tucholi.

Pani Olga Zalesskaya urodziła się w Witebsku. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Z wykształcenia jest dziennikarzem (Państwowy Uniwersytet Białorusi). W 1987 roku zaczęła śpiewać piosenkę autorską. Jest laureatem festiwalu piosenki autorskiej w Wilnie w 1988 roku i w 1990 – Wszechzwiązkowego Festiwalu Piosenki Autorskiej w Kijowie.
W roku 1990 ukazały się albumy (kasety): „Cień niebiańskiej łódki”. „Wróżenie z lustra”; „Wróżenia z jabłka”, Egipskie sny”, „Szachy”, płyty CD: „Złoty młyn”, „Wschodni wiatr”, „Niebiańska tawerna” (wytw. Wigma). W 2011 ukazał się album (CD) „Teatr domowy”.
Zbiór wierszy Olgi Zalesskiej, zatytułowany „Gołębie i okruszki” został wydany w 1995 roku, w 2000 r. zbiór wierszy i tekstów piosenek „Sierpień”, z posłowiem L. Anninskiego: „Cztery etiudy o wierszach i pieśniach Olgi Zalesskiej”. W marcu 2015 Olga Zalesska wydała zbiór opowiadań „Piołun i lawenda”, włączony do listy książek nagrodzonych w konkursie „Jasna Polana – 2015″. W Pradze w 2016 roku ukazała się „Różowa perła”.
Pani Olga Zalesskaya jest także laureatką Festiwalu AP w kategorii autorów. Jest organizatorem licznych festiwali piosenki autorskiej, m in. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Autorskiej w Warszawie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Pozytywnej Mamakabo-2007 w Koktebelu (Krym). Jest dyrektorem artystycznym festiwali: „Kulturalna ewolucja”. „Wielkie bard-łowy”, społecznym koordynatorem festiwali i konkursów w Polsce, Czechach, Białorusi, Rosji. W telewizji Białoruś 3 (BT-3) prowadzi i koordynuje program poświęcony piosence autorskiej, w Białoruskim Radio (Alfa Radio) autorem i koordynatorem programu „Swoja środa”. Jest częstym gościem programu „Oddech strun” w BT-3.
Występuje na scenach całego świata z gitarą lub z zespołami muzyków (Chicago, Nowy York, Paryż. Praga, Warszawa). Aktywnie współpracuje z autorami i wykonawcami z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec. Tłumaczy na rosyjski utwory zagranicznych twórców. Jest autorką projektu „3 Olgi”, wspólnego występu z Olgą Sołowiewą i Olgą Artiomienko („Kobiety i świat” – 2014). Realizuje dwa cykliczne projekty poświęcone najsłynniejszym bardom rosyjskim: „Świat Okudżawy” i „Ziemia Wysockiego”.
Współpracuje z trio Arkadija Eskina (projekt „Szalona Marta”, z Emicerem Wajtuszkiewiczem z WZ-orchestra („Niebiańska tawerna”) i z zespołem „Dyliżans-jazz”.
Piosenki i wiersze Pani Olgi Zalesskiej zostały przetłumaczone na język polski, bułgarski, niemiecki, hebrajski, proza – na białoruski i angielski.
Obecnie mieszka w Mińsku (Białoruś), wychowuje trójkę dzieci, nieustannie tworzy i koncertuje. Z polskim poetą, Kazimierzem Żarskim przygotowuje dwujęzyczne wydanie wierszy i przekładów.

Z posłowia A. Anpiłowa do „Złotego młyna”:
„Olga Zalesskaya, autor, podkreślam, staromodny, i dokładnie rzecz biorąc, romantyczny. Teraz (w przeszłości, może zawsze?) poeta romantyczny, twór nieledwie absurdalny, ptak egzotyczny, w lepszym przypadku skazany na ciekawość, w gorszym – na chłód ironii. Spróbujmy popatrzeć na tego ptaka z bliska…”

Prasa o Oldze Zalesskiej”
„Głos poetycki Olgi Zalesskaya jest giętki i oryginalny, to fantastyczno-marzycielski, to władczo-wyniosły, to niepohamowany, to boleśnie namiętny. Ale zawsze – odkrywczy, do nikogo niepodobny.”

Z recenzji po występach w USA”
„Wiadomo, czas powiedzieć, że przytłaczająca większość tych wierszy to piosenki. I można tylko żałować, że słowa uwięzione w literach nie niosą, w pełnej mierze, całego zgubnego oczarowania tym zjawiskiem, które ma na imię «Olga Zalesskaya». „Ona: hipnotyczna pieśniarka”

Skip to content