Wernisaż jakich mało… czyli 50 lat pracy twórczej pani Alojzy Zaremby-Lipińskiej

Życzenia, prezenty, kwiaty tort, uroczyste przemowy i wspomnienia to wszystko dla Szanownej Pani Alojzy Zaremby-Lipińskiej, która w środowe popołudnie w Muzeum Borów Tucholskich świętowała jubileusz 50-lecia pracy twórczej.

Na wernisaż przybyli: Członek Zarządu Powiatu Tucholskiego Waldemar Kierzkowski, Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, Prezes Oddziału Kaszubko-Pomorskiego Jerzy Ollick, Przewodnicząca Zespołu Haftu Kaszubskiego „Złotnica” Antonina Olszewska, Prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi Maria Ollick, przedstawiciele instytucji powiatowych i gminnych, przyjaciele twórczyni ludowej w dziedzinie haftu z tucholskiego środowiska artystycznego, pasjonaci sztuki i kultury, artyści, twórcy ludowi, młodzież z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi, zaproszeni goście oraz lokalne media.

Artystkę i zebranych gości przywitała Wioletta Chabowska pracownik Muzeum Borów Tucholskich, która w kilku zdaniach przedstawiła życiorys twórczyni.

Alojza Zaremba Lipińska twórczyni ludowa w dziedzinie haftu, Urodziła się  w 1935 r. w Wielkim Mędromierzu. Haftu nauczyła się od swojej mamy i starszej o 11 lat siostry będąc w szkole podstawowej. W późniejszym okresie zdolności do haftu udoskonalała wstępując do Zespołu Haftu Artystycznego przy Tucholskim Ośrodku Kultury w 1970 r. W 1982 została zweryfikowana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki na twórcę ludowego. W latach 1992 – 2001 r. prowadziła Zespół Haftu Artystycznego przy Tucholskim Ośrodku Kultury. Jako przewodnicząca bardzo intensywnie działała na rzecz promocji haftu. Doświadczenie i wysoko cenione umiejętności bardzo pomogły zespołowi. Jej kunszt sztuki haftu oraz kompozycji był rozpoznawalny w wielu regionach. Była bardzo aktywną przewodniczącą i mimo wielu obowiązków ciągle brała udział w wielu festynach i jarmarkach. Prowadziła także wiele kursów w okolicznych wsiach gdzie działały Koła Gospodyń Wiejskich. W 2002 r. odznaczona nagrodą Zasłużony Działacz Kultury, a w 2017  r. odznaczona honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Pani Alojza bierze czynny udział w organizowanych konkursach sztuki ludowej zdobywając wysokie miejsca. Dorobkiem twórczym naszej jubilatki jest udział w ponad 50 konkursach sztuki ludowej i wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych, pokonkursowych w kraju i za granicą. Haftu wyuczyła swoje córki Hannę i Krystynę. Haftuje obrusy, serwety, bieżniki, czepce, części elementy stroju, zakładki. Jej prace znajdują się w wielu muzeach w Polsce ale i u osób prywatnych w kraju i za granicą. Pani Alojza obecnie należy do Zespołu Haftu Kaszubskiego Złotnica jest członkiem Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego odział w Tucholi oraz członkiem Borowiackiego Towarzystwa Kultury.

50 lat pracy twórczej to wyjątkowy jubileusz, który jest też doskonałą okazją aby docenić, poznać i zachwycić się bogatym dorobkiem artystki. Działalność Pani Alojzy jest  nieocenionym wkładem w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego i promowaniu marki naszego regionu, którą jest haft. Liczne odznaczenia, nagrody, wyróżnienia podkreślają Jej dokonania. Ta wystawa to namiastka tego co w 50-cio letniej karierze twórczej wyszło spod rąk twórczyni ludowej.

Warto podkreślić, że utrzymać tak wysoki poziom w dziełach o czym  świadczą zajmowane pierwsze miejsca, to nie lada wyczyn dostępny tylko prawdziwym mistrzom. Gratulujemy i życzymy pani przede wszystkim dobrego zdrowia i nieustającej pogody ducha”.

Zdjęcia dostępne na naszym profilu na FB

Skip to content