AktualnościGaleria zdjęć

Wernisaż wystawy pn. „Rodzinne tradycje, hafty, pisanki, kraszanki Haliny, Marii i Marianki."

We wtorek 16 kwietnia w muzeum odbył się wernisaż wystawy pn. „Rodzinne tradycje, hafty, pisanki, kraszanki Haliny, Marii i Marianki.”

Autorkami wystawy są trzy Panie hafciarki Halina Sala, Maria Sala i Marianna Weilandt, członkinie klubu haftu „Złotych i Bursztynowych Barw” przy PSS „Społem” w Tucholi.

W wernisażu uczestniczyła najbliższa rodzina, szerokie grono koleżanek hafciarek, twórców ludowych i sympatyków prezentowanej twórczości.

Na wystawie zaprezentowano dorobek twórczy z dawnych czasów i ten współczesny. W barwach borowiackich zobaczyć można obrusy, serwety, bieżniki, stroje ludowe, poduszki.  Na wystawie pokazano twórczość, którą od niedawna zajmują się panie Marianna i Maria, są to pisanki i drapane kraszanki. Piękno wystawy wzbudza podziw i zachwyt odwiedzających.

MARIANNA WEILANDT

Urodziła się 10 lutego 1947r., w Koconi w województwie piotrowskim. W 1958 r., przeprowadziła się z rodziną do Tucholi. Z haftem zetknęła się w szkole podstawowej. W 1974r., uczestniczyła w kursie haftu zorganizowanym przy PSS „Społem” przez Helenę Grabkowską. Na kursie zdobyła wiedzę dotyczącą kompozycji, wzorów i trudniejszych ściegów. W 1976r., zapisała do zespołu „Złotych i bursztynowych barw”.  Zdobywa nagrody     i wyróżnienia. W roku 1986r., miała własną wystawę indywidualną w Biurze Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy. W roku 1983 pani Marianna przejęła od Heleny Grabkowskiej zespół haftu „Złotych i bursztynowych barw”. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Jej prace są w muzeach w Warszawie, Toruniu, Bytowie, Chojnicach, Gdańsku, Bydgoszczy, Lublinie oraz w skansenie im. Jana Pawła II w Brazylii.  Wiele prac przekazała różnym instytucjom jako dary. Udziela się w upowszechnianiu haftu kaszubskiego. Prowadziła kurs  haftu w  Piastoszynie (1979), a w 1986r.,kurs dla dzieci w ośrodku „Praktyczna Pani przy PSS „Społem” w Tucholi. Obecnie prowadzi zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Tucholi.

Za swoją pracę otrzymała Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.

HALINA SALA

Urodziła się 26 lutego 1947 r., w Małej Kloni.

Z haftem zetknęła się w szkole podstawowej  oraz w rodzinnym domu. Ściegami prostymi haftowały mama i starsze siostry, które uczęszczały na kursy  hafciarskie organizowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Wstąpiła do zespołu „Złotych i bursztynowych barw”, gdzie doskonaliła swoje umiejętności hafciarskie. Od roku 1977 bierze udział w konkursach, wystawach i kiermaszach sztuki ludowej. Jej prace znajdują się w muzeum w Bytowie oraz zagranicą. Wykonała też prace na cele społeczne. W 1986r., została zweryfikowana jako twórczyni ludowa i została członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Należy także do Borowiackiego Towarzystwa Kultury.

MARIA SALA

Urodziła się 17 maja 1948 r. w Cekcynku.

Haftem zainteresowała się będąc jeszcze w rodzinnym domu, gdzie pierwszych ściegów nauczyła się od matki. Następnie uczestniczyła w kursie haftu kaszubskiego zorganizowanym przez PSS „Społem” w Tucholi w 1974 r. Z chwilą powstania zespołu haftu „Złotych i Bursztynowych Barw” została jego członkiem. Bierze udział w konkursach w dziedzinie haftu, za które otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia. Hafty Pani Marii  znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu Wiele prac przekazała na cele dobroczynne m.in. dla: zespołu Młodzi Borowiacy, Centrum Zdrowia Dziecka, szpitala Żninie, przedszkolaków z Tucholi.

Za promocję twórczości artystycznej i dziedzictwa kulturowego panie hafciarki otrzymują coroczne nagrody Marszałka Woj. Kujawsko – Pomorskiego.

Ponadto od kilku lat uczestniczą w konkursie Haftu Kaszubskiego w Linii, na którym za swoje prace otrzymują nagrody i wyróżnienia.

Prace oglądać można do 29 kwietnia w godzinach pracy muzeum.

Skip to content