Aktualności

“Węzełki i sploty” Jolanty Surmy

21 lutego w Muzeum Borów Tucholskich odbył się wernisaż wystawy  tkaniny artystycznej pt. „Węzełki i sploty” Jolanty Surmy.

Jolanta Surma -mistrz tkactwa artystycznego, specjalista, instruktor rękodzieła artystycznego na co dzień pracująca w Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Złotowie.

Licznie przybyli na  wystawę goście mogli podziwiać mozolnie wyplatane ze sznurka sizalowego prace artystki – makramy.  Makramy pełne ekspresji barw, oryginalności, precyzji splotów. Prezentowane na wystawie prace to nic innego jak  to obrazy „sznurkiem malowane”. Artystka jak wspominała  na spotkaniu talent odziedziczyła po ojcu.  W domu rodzinnym uczyła się malarstwa rysunku, haftu.

Oprócz tworzenia dzieł artystka zajmuje się działalnością  edukacyjną przekazując swoje umiejętności na warsztatach zarówno  dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Pani Jolanta jest też  jedyna polska autorką książki „Makrama. Kwiaty sznurkiem wyplatane”, w której krok po kroku ilustruje węzełki, sploty oraz opisy ułatwiające dojście do perfekcji by własnoręcznie wykonać kwiatek czy makramę. 

Otwarcie piątkowej wystawy poprzedziły warsztaty wyplatania kwiatów ze sznurka sizalowego.  Z trudnym  i precyzyjnym  warsztatem zmierzyło się 22 uczestników, którzy umiejętnie  opanowali sztukę węzełków i splotów wykonując własnymi rękoma kwiat.

Prace Pani Jolanty Surmy można podziwiać w Muzeum Borów Tucholskich do 17 marca, w godzinach otwarcia muzeum  Serdecznie zapraszamy.

Skip to content