Aktualności

Wystawa "…dłutem, pędzlem, igłą…"

W piątek 22 kwietnia 2016 r. w Muzeum Borów Tucholskich otwarta została wystawa “…dłutem, pędzlem, igłą…”

Współczesne rękodzieło ziemi słupskiej. Wystawa jest częścią projektu polegającego na promocji rękodzielników słupskich w Tucholi, natomiast twórcy ludowi i rękodzielnicy z Tucholi promują swoje prace w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wystawę w Tucholi można oglądać dzięki zaangażowaniu prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału bydgosko-toruńskiego Pana Zygmunta Kędzierskiego . Wernisaże obu wystaw odbywają się w tym samym czasie w Słupsku i Tucholi.

Wystawa prezentuje współczesne rękodzieło ziemi słupskiej. Na wystawie można zobaczyć haft kaszubski szkoły słupskiej, wdzydzkiej, żukowskiej i borowiackiej, koronkę filet, mereżkę, rzeźbę, ceramikę, malarstwo, a także prace z innych form rękodzieła jak pisanka czy kwiaty z papieru.
Wszystkie osoby, które biorą udział w wystawie to twórcy czynnie uczestniczący w życiu kulturalnym regionu i nie tylko. Ich aktywność jest bardzo szeroka: uczestniczą w plenerach malarskich i rzeźbiarskich organizowanych przez Muzeum Pomorza Środkowego, ale i inne zaprzyjaźnione instytucje. Ściśle współpracują ze słupskim starostwem w którym znajduje się Galeria Sztuki Ludowej i tam kilka razy do roku twórcy mają wystawy indywidualne lub zbiorowe. Poza tym podczas wszystkich imprez plenerowych organizowanych przez Muzeum twórcy prezentują swoje prace, jednocześnie pokazując jak one powstają. Większość z nich prowadziła lub nadal prowadzi liczne warsztaty rękodzielnicze w muzeum. Odbyły się już warsztaty: mereżki, haftu słupskiego, papieroplastyki, filetu, ceramiki itd. Niektórzy spośród malarzy należą do Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego działającego przy Słupskim Ośrodku Kultury. Słupscy rękodzielnicy i plastycy często uczestniczą w licznych konkursach z których wracają z licznymi nagrodami i wyróżnieniami.
Finisaż wystawy z udziałem gości ze Słupska odbędzie się 17 maja o godz. 11.00 w Muzeum Borów Tucholskich, na który serdecznie zapraszamy.

Autorzy prac:
Rzeźba:
– Barbara Skiera,
– Jacek Janowski,
– Antoni Wilma,
– Kazimierz Kostka,
– Tomasz Groński.
Haft:
– Maria Wilma,
– Henryka Jurałowicz – Kurzydło,
– Janina Garbowska.
Koronka filet – Stefania Plewa.
Ceramika:
– Hanna Jastrzębska,
– Magdalena Kamińska,
– Anna Kowalczyk,
Malarstwo:
– Alicja Adamczyk,
– Krystyna Czucha,
– Władysława Rybak,
– Jadwiga Ziomek,
– Jacek Adamczyk,
– Henryk Jachimek,
– Antoni Dmoch,
– Marek Seweryniuk.
Pisanki – Piotr Steć

Skip to content