Muzealny akcent na bydgoskim pokazie

Opublikowano 05 września 2024

29 sierpnia w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbyło się podsumowanie projektu „Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki”, a ściślej mówiąc pokaz wieszakowy ubrań zdobionych trzema regionalnymi haftami. Pomysłodawczynią i realizatorką przedsięwzięcia była pochodząca z Bydgoszczy, a obecnie mieszkająca w Warszawie Joanna Michalska, założycielka i prezeska Fundacji Nitkomaniacy.

W projekcie chodziło o to, by dać drugie życie ubraniom, które zalegają w szafach lub mają drobne usterki, ozdobić je lokalnym haftem  i stworzyć w ten sposób unikatowe rzeczy. Dodatkowym elementem było opracowanie niewielkiej, pamiątkowej teczki zawierającej kolekcję wzorów haftów użytych w projekcie.

Joanna Michalska, która z wykształcenia jest projektantką ubrań, do ozdobienia odzieży wybrała trzy regionalne hafty: kujawski, pałucki i kaszubski – Szkoła Borowiacka i Tucholska.

Pomysłodawczyni realizując swój projekt  kilkukrotnie gościła w Muzeum Borów Tucholskich biorąc udział w poniedziałkowych spotkaniach Klubu Haftu „Złotych i Bursztynowych Barw”. Zgłębiała różnice występujące w hafcie kaszubskim Szkoły Borowiackiej i Tucholskiej, poznawała tajniki ściegów i kompozycji. Rozmawiała z hafciarkami i korzystała z ich doświadczenia oraz porad. Takim oto sposobem między Joanną Michalską, a hafciarkami oraz Muzeum Borów Tucholskich nawiązała się wyjątkowo owocna współpraca. Powstały przy tym ciekawe pomysły i plany na promocję haftu borowiackiego w innych regionach Polski.

Klub Haftu „Złotych i Bursztynowych Barw” oraz Muzeum Borów Tucholskich podczas spotkania podsumowującego projekt „Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki” reprezentowały Danuta Landmesser, Anna Przytarska, Bogumiła Błażejewska i Katarzyna Has.