Wystawy czasowe

Płótno, nici, dusza, dłonie…

Wystawa prezentowana od 21.03.2024 r.

Zdjęcie z wystawy haftu borowiackiego w Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi

fot. KPCD

To ekspozycja bogatego dorobku twórczego tucholskich hafciarek, zawierająca szeroką gamę wzornictwa haftu kaszubskiego różnych szkół. Wzory ozdabiają tekstylia domowe: serwety, obrusy, poduszki, ubiory tradycyjne i współczesne, dodatki. Wystawa przybliża również historię tego rodzaju sztuki rękodzielniczej. Pokazane prace udowodniają, że haft to nie tylko relikt przeszłości, ale wciąż żywa tradycja obecna w przestrzeni publicznej, modzie, reklamie, życiu codziennym.

Wystawa haftu jest pierwszą z cyklu Borowiacka skarbnica kultury, Ma to być seria ekspozycji prezentujących bogactwo dziedzictwa kulturowego Borów Tucholskich. W kolejnych odsłonach pokażemy inne dziedziny sztuki ludowej, takie jak rzeźba, plecionkarstwo i koszykarstwo, ptaszkarstwo, korzenioplastyka i zanikające zawody: kowalstwo, rybołówstwo, bartnictwo i pszczelarstwo.


Na pierwszym piętrze Muzeum Borów Tucholskich znajduje się Sala Wystaw Czasowych. Jest to miejsce, gdzie organizowane są wystawy  o bardzo dużej rozpiętości tematycznej. Poczynając od wystaw malarskich, przez rzeźbę, grafikę, fotografię po wystawy historyczne i przyrodnicze. Prezentowani są tutaj zarówno profesjonalni, wykształceni artyści jak i amatorzy duzi i mali.