Lekcje muzealne

Lekcje odbywają się na terenie muzeum od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia.

Tematy i terminy prosimy uzgadniać z pracownikami muzeum:
tel. 52 334 21 89
mail: muzeumtuchola@kpcd.com.pl


Oferta lekcji:

  •  Robienie masła
   To warsztaty z wyrobu masła. Uczestnicy zapoznają się z sprzętami wykorzystywanymi do tego procesu, następnie po części teoretycznej przystępują do pracy, gdzie w kierzankach ubijają śmietanę na pyszne masełko. Produkty spożywcze powstałe w trakcie zajęć pn. robienie masła, nie nadają się do spożycia.
  • Pranie na tarach
   W ramach zajęć uczestnicy wykonują pracę naszych babcie piorąc na tarach. Po lekcji teoretycznej opowiadającej jak wyglądało pranie dawnej, a jak wygląda dzisiaj uczestnicy po instruktażu przechodzą do zajęć praktycznych.
  • Kiszenie kapusty
   To warsztaty z kiszenia według tradycyjnej borowiackiej receptury. Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się: jak zaprawić kapustę na zimę, poznają sprzęty wykorzystywane do tej pracy, poznają przebieg procesu kiszenia kapusty. (zajęcia sezonowe dla grup szkolnych z terenu powiatu tucholskiego).
  • Darcie pierza
   Darcie pierza, wyskubki, wydzirki, pierzajki, szkubki to inaczej oddzieranie z gęsich (czasami innych) piór chorągiewek od twardych stosin oraz oddzielanie puchu. Gwarowe nazwy to szkubanie, skubaczki, poranie piyrzi. Była to żmudna praca kobieca, która wymagała dużo czasu i cierpliwości, dlatego wykonywano ją w zimowe wieczory. Dawniej na wsi, zgodnie ze starym zwyczajem, styczniowe wieczory upływały pod znakiem darcia pierza przez mężatki, panny, dzieci, kumy i sąsiadki, kolejno w większości domów. Była to praca połączona z zabawą. Kobiety starały się umilać czas śpiewami i żartami. dość często monotonny nastrój wieczoru przerywali chłopcy, którzy wpadali do izby i dmuchali w pierze, by wprowadzić zamieszanie. Wieczory takie, często stawały się okazją do zeswatania dwojga młodych. Ludzie połączeni wspólną pracą czuli się sobie bliscy. (zajęcia sezonowe dla grup szkolnych)
  • Warsztaty bożonarodzeniowe
   Ich uczestnicy uczą się tworzyć niepowtarzalne ozdoby bożonarodzeniowe, własnoręcznie wykonywane ozdoby choinkowe, bombki itp. (warsztaty sezonowe – od 1 grudnia do 24 grudnia).
 • Wielkanocne warsztaty
  Uczestnicy zajęć tworzą wyjątkowe ozdoby wielkanocne, własnoręcznie wykonane jak m.in. pisanki (warsztaty sezonowe).