Relacja z V muzealnego wieczoru borowiackiego

Opublikowano 18 czerwca 2024

W ubiegły piątek (14.06.2024) w naszym muzeum odbył się V muzealny wieczór borowiacki. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Borowiackim Towarzystwem Kultury, Klubem Haftu „Złotych i Bursztynowych Barw” przy PSS Społem oraz Zespołu Haftu Kaszubskiego „Złotnica”.

„Co Każdy Borowiak o hafcie wiedzieć powinien”

Warsztaty, w których udział wzięło ponad 50 osób rozpoczęły się od prezentacji pani Marii Ollick. Prowadząca przypomniała sylwetki i osiągnięcia nestorów i nestorek haftu kaszubskiego, m.in. Teodory Gulgowskiej, Władysława Lewandowskiego, Leonarda Brzezińskiego, Franciszki Majkowskiej, Pelagii Wieczorkowskiej, Marii Kopeć, Marii Fortuńskiej, Felicji Kołakowskiej, Marii i Heleny Grabkowskich, Honoraty Bloch, Stanisławy Betyna, Marianny Weilandt i wielu innych wspaniałych i znanych hafciarek. O rodzajach haftu opowiadała Anna Przytarska z Klubu Haftu „Złotych i Bursztynowych Barw”. W trakcie spotkania goście mogli rozkoszować się poczęstunkiem. Następnie przeszliśmy do zajęć praktycznych gdzie każdy, kto tylko miał ochotę, pod okiem pań hafciarek mógł spróbować swoich sił z igłą i nicią. Wszystko odbyło się w przyjemnej i rodzinnej atmosferze.

Przybyłym gościom bardzo dziękujemy za zainteresowanie i uczestnictwo.