„Borowiacki Maj” w Muzeum Borów Tucholskich

Opublikowano 11 maja 2023

5 maja o godzinie 17:00 w Muzeum Borów Tucholskich odbył się uroczysty wernisaż wystawy zatytułowanej „Borowiacki Maj”.

Wystawa zbiorowa prezentuje prace ponad 20 artystów oraz twórców ludowych z Borów Tucholskich. Można na niej podziwiać dzieła wykonane różnymi technikami: akwarele, wykonane w ołówku grafiki, malarstwo na szkle, ręcznie uplecione wianki, rzeźby przedstawiające postacie świętych lub elementy ludowych wierzeń, drewniane ptaszki czy karmiki dla ptaszków. Nie mogło zabraknąć prac z wykorzystaniem haftu kaszubskiego, w tym szkoły tucholskiej oraz borowiackiej, wykonanych przez hafciarki z Koła Haftu Złotych i Bursztynowych Barw. Przy tej okazji warto przypomnieć, że co poniedziałek członkinie Koła spotykają się w Muzeum Borów Tucholskich, by wspólnie tworzyć piękne kompozycje, dzielić się doświadczeniem oraz przekazywać swoją wiedzę młodym pokoleniom.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: Członek Zarządu Powiatu Tucholskiego Waldemar Kierzkowski oraz Jarosław Iwicki, pracownik Muzeum Borów Tucholskich. Głos zabrała też pani Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Wielkie podziękowania należą się twórcom, którzy licznie przybyli na wernisaż, a wcześniej udostępnili swoje dzieła i pomogli w przygotowaniu ich ekspozycji.

Tytuł wystawy jest nie przypadkowy: w maju dzień staje się dłuższy, przyroda budzi się do życia, kwitną kwiaty, drzewa, wszystko żyje, rodzą się nowe nadzieje oraz pomysły. Natura jest wśród Borowiaków najlepszą inspiracją dla nowych dzieł. Maj symbolizuje otwarcie się na coś nowego, nowy początek. W tym roku maj to także czas, w którym Muzeum Borów Tucholskich ponownie otworzyło swoje podwoje (po czasowym zamknięciu) i zaprasza serdecznie do zwiedzenia – zarówno obecnej wystawy czasowej, jak też stałych ekspozycji.

Wystawę można podziwiać w Muzeum Borów Tucholskich od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 – 15:30, do dnia 31.05.2023 r. Serdecznie zapraszamy.

Zdjęcia dostępne na naszym FB