Opublikowano 17 czerwca 2025
Od piątku (13 czerwca) w Muzeum Borów Tucholskich można oglądać wystawę pn. „Echo trąbki myśliwskiej – pół wieku sygnałów myśliwskich w Tucholi”. To wyjątkowa ekspozycja. Składa się na nią ogromna kolekcja sygnałówek, trąbek i rogów myśliwskich w wielu różnych kształtach i o różnych dzwiękach. Są też zdjęcia ilustrujące kolejne lata działalności zespołu sygnalistów, koncerty muzyki myśliwskiej, czy prezentacje sygnalistów podczas licznych, okolicznościowych wydarzeń zarówno w kraju jak i za granicą. Wystawę tworzą także pamiątki z wyjazdów i występów, medale, przypinki oraz dokumenty, w tym zapisy nutowe sygnałów myśliwskich. To wszystko, to część ogromnej kolekcji znanego i cenionego sygnalisty tucholskiego Piotra Grzywacza. Obecnie należy do syna – Karola Grzywacza, który z powodzeniem kontynuuje dzieło ojca w kwestii popularyzacji sygnałów myśliwskich jak i powiększania zbiorów i pamiątek.
Karol Grzywacz podczas wernisażu z wzruszeniem opowiadał o rogach myśliwskich, reaktywacji i popularyzacji tradycji sygnalistów, a także o pasji, która towarzyszy jego rodzinie od wielu lat. Wspominał o wyjazdach ojca, aktywności artystycznej sygnalistów w kraju i za granicą, organizacji konkursów i festiwalów muzyki myśliwskiej, które odbywały się i nadal odbywają w ramach Dni Borów Tucholskich.
Była też mowa o sygnałach myśliwskich, w tym o wyjątkowych, przypisanych wyłącznie naszemu regionowi… o specjalnie skomponowanym na róg Hejnale Tucholi, czy też sygnale na rozpoczęcie Dni Borów Tucholskich i Pobudce Bysławskiej.
Te utwory w wyjątkowy sposób wybrzmiały podczas wernisażu. Z Karolem Grzywaczem zagrali znani nam z koncertów i festiwali muzyki myśliwskiej Kazimierz Kroskowski z Kościerzyny i Michał Wojtyła z Kwidzyna. Wydarzenie w naszym muzeum oprócz mediów lokalnych – Tygodnika Tucholskiego, który sprawował patronat medialny nad wydarzeniem, Filmowej Agencji Promocyjnej TOKiS – PRESS TV i witrynie informacyjnej BoryTucholskie24info relacjonował Andrzej Wierzbieniec były redaktor miesięcznika o tematyce przyrodniczo-łowieckiej „Łowiec Polski”.
Wystawa czasowa pn. „Echo trąbki myśliwskiej – pół wieku sygnałów myśliwskich w Tucholi” pozostanie w naszym muzeum przez cały okres letni.
Wernisaż wystawy wpisał się w „Kalendarz imprez lata 2025 gminy Tuchola”. Muzeum Borów Tucholskich otrzymało w związku z tym z gminy Tuchola dofinansowanie.
Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy zechcieli poświęcić swój czas i spędzić z nami piątkowe popołudnie, a nawet i wieczór. Dzięki Wam mogliśmy w sposób uroczysty otworzyć nową wystawę!
A tych, którzy do nas nie dotarli zapraszamy na indywidualne zwiedzanie.






