Muzeum Borów Tucholskich – otwarcie nowego oddziału KPCD

Opublikowano 25 marca 2024

fot. KPCD

W pierwszym dniu wiosny Muzeum Borów Tucholskich po raz pierwszy przywitało gości jako oddział Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Na inaugurację tego nowego rozdziału w historii placówki zaprezentowano wystawę „Płótno, nici, dusza, dłonie…” To ekspozycja bogatego dorobku twórczego tucholskich hafciarek, zawierająca szeroką gamę wzornictwa haftu kaszubskiego różnych szkół. Pokazane prace udowodniły, że ten rodzaj sztuki rękodzielniczej to nie tylko relikt przeszłości, ale wciąż żywa tradycja obecna w przestrzeni publicznej, modzie, reklamie, życiu codziennym.

Wystawa haftu jest pierwszą z cyklu „Borowiacka skarbnica kultury”. Ma to być seria ekspozycji prezentujących bogactwo dziedzictwa kulturowego Borów Tucholskich. W kolejnych odsłonach pokażemy inne dziedziny sztuki ludowej, takie jak rzeźba, plecionkarstwo i koszykarstwo, ptaszkarstwo, korzenioplastyka i zanikające zawody: kowalstwo, rybołówstwo, bartnictwo i pszczelarstwo.

W ceremonii otwarcia wziął udział m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, a także starosta powiatu tucholskiego Michał Mróz i dyrektor KPCD dr Marek Rubnikowicz.
Więcej zdjęć można zobaczyć  tutaj.