„Płótno, nici, dusza, dłonie…”

Opublikowano 15 marca 2024

Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Michał Mróz Starosta Tucholski zapraszają na otwarcie wystawy inaugurującej działalność Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi jako oddziału Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu pt. „Płótno, nici, dusza, dłonie…pierwszą z cyklu „Borowiackiej skarbnicy kultury”.

Wernisaż odbędzie się 21 marca (czwartek) o godzinie 15:30 w sali wystaw czasowych Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi przy ulicy Podgórnej 3.

Na wystawie pokażemy twórczość ponad dwudziestu twórców ludowych i rękodzielników, więc metry płótna, kilometry nici, kilkanaście par rąk, długie godziny pracy, szukanie inspiracji oraz wena twórcza sprawiają, że wszystkie te elementy spięte razem tworzą wyjątkowe prace.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu to instytucja, która swoją działalność rozpoczęła w 2021 r. Jej najważniejszym celem jest badanie i upowszechnianie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu Pomorza i Kujaw oraz kreowanie mechanizmów wzmacniających lokalną tożsamość opartą na wyróżnikach. Stąd mamy nadzieję, że włączenie Muzeum Borów Tucholskich w struktury Centrum pozwoli na jeszcze lepsze i prężniejsze zwiększenie kulturowej świadomości oraz identyfikacji mieszkańców z regionem Borów Tucholskich oraz Kujaw i Pomorza.