Opublikowano 01 sierpnia 2024
W środę, 31 lipca w Muzeum Borów Tucholskich odbyła się promocja książki Marii Ollick „Od Adwentu do Adwentu. Doroczne obrzędy i zwyczaje w Borach”.
Publikację wydało Wydawnictwo Region. Wykorzystano w niej prace plastyczne, rysunki i fotografie Anny Narloch, Brygidy Wolańskiej, Małgorzaty Obuchowskiej, Mirosława Kłosowskiego oraz Czesława Frydy. W książce znalazły się także wycinanki i materiały pochodzące ze zbiorów prywatnych Marii Ollick.
Spotkanie promocyjne poprowadziła kierownik muzeum Wioletta Chabowska. Obok autorki książki zasiał również wydawca – Jarosław Ellwart.
„Od Adwentu do Adwentu. Doroczne obrzędy i zwyczaje w Borach” to kompendium wiedzy o regionie. Opisane są zwyczaje i obrzędy doroczne, rodzinne, okazjonalne i gospodarskie. Zapisy mają różne formy i rozmiary. Zawierają charakterystykę strojów i fotografie. Materiał został przedstawiony w jasnej czytelnej formie. Ma wielkie walory poznawcze. Możemy czerpać tu wiadomości o zwyczajach i obrzędach, które już zaginęły lub na naszych oczach giną zastępowane elementami kultury masowej, podawanymi nam przez środki masowego przekazu. Możemy poznać zwyczaje jeszcze żywe, a wprowadzając je w życie czy wykorzystując w programach zespołów regionalnych przedłużyć im żywotność. Zachowamy tym samym swą odrębność kulturową i związek z tradycją własnego regionu.
Promocja książki Marii Ollick, mimo wakacyjnego i urlopowego okresu spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Na spotkanie z autorką przybyło kilkadziesiąt osób. Praktycznie każdy zaopatrzył się w nowy egzemplarz wydania. Była też okazja do indywidualnych rozmów z autorką i uzyskania autografu. Gratulacje w imieniu samorządu powiatu tucholskiego złożyła Anita Muzioł. Gminę Tuchola reprezentował Jan Świerczyński. Gminę Lubiewo – wójt Joanna Jastak. Klub Haftu Złotych i Bursztynowych Barw – Anna Przytarska. Odczytany został także list Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i życzenia dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu Marka Rubnikowicza.
Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja multimedialna związana z wydaniem książki oraz żywa lekcja historii regionalnej. W nawiązaniu do wypadającego na ten czas okresu żniwnego uczestnikom przybliżone zostały zwyczaje i obrzędy żniwne – opisy strojów, przygotowania do pracy w polu, koszenie, wiązanie i ustawianie sztyg, a także zwożenie snopów do stodoły. Fragmenty książki czytali: Justyna Kania i Wiesław Szołtun. Uzupełnieniem promocyjnego wieczoru stały się przyśpiewki borowiackie, które zainicjował i poprowadził Marcin Kiedrowski. Muzykowi udało się włączyć wszystkich do wspólnego śpiewania. Z kolei poczęstunek w postaci rogalików ufundowała Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Tucholi.
O czym będzie kolejna książka Marii Ollick? Jak wspomniała regionalistka – następna publikacja związana będzie z czarami, magią i dawnymi wierzeniami mieszkańców Borów.