Szlakiem tucholskich świątyń – Eskapada 2024 poznaj swój region z przewodnikiem

Opublikowano 18 kwietnia 2024

Po raz dziesiąty Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaprasza do wzięcia udziału w akcji – Eskapada. Poznaj swój region

z przewodnikiem. Impreza odbędzie się w weekend 27-28 kwietnia. Głównym celem akcji jest pokazanie uczestnikom nowych, niedostępnych na co dzień miejsc. Eskapada skierowana jest do miłośników historii i osób szukających nowych atrakcyjnych miejsc w regionie.

Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi wraz z Lokalną Grupą Działania Bory Tucholskie – Koło Przewodników LAS (Lekko Aktywni Seniorzy) zapraszają

do zwiedzenia Tucholi Szlakiem tucholskich świątyń, która odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 10:00. Zbiórka przed kościołem pw. Bożego Ciała w Tucholi, Świecka 24.

W pierwszej części wraz z przewodnikami i księdzem proboszczem Ireneuszem Kalfem zwiedzać będziemy kościół pw. Bożego Ciała w Tucholi. Następnie udamy się na tucholską starówkę, gdzie znajdowały się dawne miejsca modlitwy tucholan tj. kościoły pod wezwaniem świętego Bartłomieja Apostoła oraz dom modlitwy dla protestantów. Kolejnymi punktami będą miejsca po tucholskiej synagodze, dawny kościół ewangelicki, a obecnie kościół pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. Potem pójdziemy na Koślinkę, gdzie dawniej stał kościół pw. św.  Jakuba Apostoła. Zwiedzimy również kaplicę przyszpitalną Sióstr Elżbietanek z roku 1902, spod której udamy się na drugą część do Muzeum Borów Tucholskich. Tutaj obejrzymy ekspozycje stałe oraz czasową „Płótno, nici, dłonie, dusza.”, ukazującą piękno pracy tucholskich hafciarek.

W muzeum wyświetlona zostanie prezentacja ukazująca dawne świątynie na fotografii i pocztówkach oraz pokazane zostaną artefakty, pozostałe po dawnych świątyniach. Tutaj też odbędą się też warsztaty malowania na wodzie, a całość zakończona będzie poczęstunkiem przygotowanym przez Panie z Fundacji TEREN. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy na wydarzenie prowadzone są na stronie Eskapady.

Na stronie https://www.eskapada-z-przewodnikiem.pl/pages/lista-wydarzen wybieramy wydarzenie Szlakiem tucholskich świątyń i rezerwujemy miejsce.