Opublikowano 31 października 2024
Za nami kolejne ciekawe spotkanie połączone z warsztatami kiszenia kapusty dedykowane młodzieży szkolnej.
Warsztaty zgodnie z tradycją przygotowywania zapasów na zimę poprowadziły wraz z nami panie: Jadwiga Pik i Irena Kreft – znane wszystkim członkinie zespołu Frantówki Bysławskie.
– Kapusta była, obok ziemniaków, jednym z głównym składników diety dawnej wsi. W naszej tradycji zachowała się spora ilość potraw wykonywanych z kapusty: kapusta z grochem, kapuśniak, pierogi z kapustą. A najpopularniejszym sposobem przechowywania kapusty było jej kiszenie w beczkach – opowiadały panie Jadwiga i Irena. – Z kiszeniem kapusty związane były liczne wierzenia i zachowania magiczne. Powszechne było przekonanie, że kiszenie kapusty należy zakończyć przed dniem Wszystkich Świętych. Chłopi wierzyli, że niezastosowanie się do tego nakazu spowoduje zepsucie się ukwaszonej kapusty.
Warsztaty przybliżyły dawne zwyczaje i codzienność, które powoli stają się zapomniane. Uczestnicy zajęć mieli okazję nie tylko zobaczyć sprzęty służące do kiszenia kapusty, ale również nauczyć się posługiwania tymi sprzętami. Uczniowie szatkowali kapustę heblem i maszyną na korbę. Doprawiali ją solą, marchewką, ugniatali ubijakiem, a na koniec zamykali garnki z kapustą.
Dowiedzieli się również jak przez najbliższy miesiąc (bo tyle potrzeba do ukiszenia kapusty), należy postępować i jak o nią dbać aby się nie zepsuła.
Po ukiszeniu kapusta trafi do uczestników warsztatów, którzy sami ocenią efekty swojej pracy.
Dziękujemy młodzieży za uczestnictwo w zajęciach, za ogromne zaangażowanie i chęci do pracy, za mile spędzony czas!!!
Dziękujemy także naszemu sponsorowi – Przedsiębiorstwu Komunalnemu w Tucholi z Tomaszem Stybaniewiczem na czele za pomoc w pozyskaniu materiałów do przeprowadzeniu warsztatów.









