Wernisaż wystawy makramy Jolanty Surmy pn. ”Między splotami, a wyobraźnią„

Opublikowano 17 października 2023

W piątek 15 października br. w Muzeum Borów Tucholskich odbył się wernisaż wystawy makramy Jolanty Surmy pn. ”Między splotami, a wyobraźnią„.

Wyjątkowa wystawa, niepowtarzalne prace. Obrazy „sznurkiem malowane”, pełne ekspresji, barwy, duchowych odczuć i przemyśleń. Inspirowane z natury, z dzieł sztuki, z otoczenia. Prace zachwycają oryginalnością oraz precyzją splotów.

Otwarta w Muzeum Borów Tucholskich wystawa wpisała się w jubileusz 42 lat pracy twórczej p. Jolanty Surmy. Na tej uroczystości artystka zaprezentowała specjalnie wyplecioną ze sznurka, techniką makramy najnowszą sukienkę, wzbudzając zachwyt i podziw zebranych gości.

Był to wspaniały i wyjątkowy wieczór !

Serdecznie zapraszamy do oglądania prac artystki. Wystawa potrwa do 23 listopada.

Jolanta Surma, urodzona w Złotowie, artysta plastyk, mistrzyni tkactwa artystycznego, instruktorka rękodzieła artystycznego, nauczycielka; uprawia tkaninę unikatową, makramę i rysunek od 1981 roku.

Absolwentka KPSW w Bydgoszczy, kierunku Pedagogika, Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej k/ Sanoka oraz Studium Reklamy w Pile.

Przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie prowadząc warsztaty makramy dla dzieci i dorosłych.

Wystawiała swoje prace w wielu miastach w kraju, a także i zagranicą: Bułgaria, Grecja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Kanada, USA (ponad 40 wystaw indywidualnych). Makramy jej autorstwa zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Mieszkam w Beskidach”, Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu).

W latach 2018, 2019,2021, 2022 brała udział w Międzynarodowych Targach Koszyków w Hiszpanii (Salt). W 2022 roku Jolanta Surma została zaproszona z wystawą i warsztatami makramy na World Arts Festival, który odbył się w Homer, Alaska USA.

W 2023 roku wzięła udział w II Międzynarodowych Spotkaniach Plecionkarskich w O Cebreiro w Hiszpani i w 350. Targu Starego Rzemiosła /350. Thést – Antica Fiera dei Cesti/ w Polcenigo we Włoszech.

Tkaniny Jolanty Surmy zostały wykorzystane jako elementy scenograficzne do filmu „Mroczne cienie” (reż. Tim Burton) – w scenie z Johnnym Deepem i Michele Pfeifer. Do scenografii tego filmu wykonała ponad 20 prac.

W 2014 roku wydała książkę „Makrama. Kwiaty sznurkiem wyplatane”, zawierającą sploty i węzły makramy, dokładne opisy wykonania kwiatów, sposoby malowania oraz galerię zdjęć.

Pani Jolanta jest ambasadorką regionu i wybitnym twórcą kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Nagrodzona za swoje osiągnięcia Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Brązowym Krzyżem Zasługi, medalem „Zasłużony dla Wielkopolski oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2019 roku została laureatką stypendium Marszałka Województwa Wielopolskiego w dziedzinie kultury oraz została wyróżniona medalem XX -lecia Powiatu Złotowskiego.

Członkini Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej Oddział Koszaliński oraz prezeska i założycielka Klubu Artystów „Pasja” w Złotowie.

Zdjęcia dostępne na naszym FB