Wystawa “W anielskim świecie” otwarta

Opublikowano 07 grudnia 2023

We wtorek 5.12.w Muzeum Borów Tucholskich odbył się wernisaż wystawy zbiorowej pn. „W anielskim świecie”. Wystawa budzi zachwyt, stwarza niesamowitą magiczną atmosferę. Wystawa wprowadza w czas adwentu, czas nadziei, tęsknoty, oczekiwania, czas modlitwy, zadumy a nawet pojednania z Bogiem.

Anioły to istoty stworzone przez Boga, posiadające wolną wolę i intelekt. Pełnią rolę duchowych przewodników, którzy posyłani są przez Boga, by ochraniać ludzi. Wspomagają nas w codziennych sprawach i choć wciąż mało wiemy o niebiańskich przyjaciołach, to możemy być pewni, że chronią nas przed niespodziewanymi wypadkami. Pomagają i usuwają się w cień.

Popularność motywu anioła można zauważyć na przestrzeni wieków w różnych epokach literackich. Anioły to istoty, które od wieków rozpalały wyobraźnię człowieka na wiele sposobów, co widać w literaturze, w malarstwie, w rzeźbie. Aniołowie nie zawsze postrzegane są jako czyste istoty i bez skazy. Aniołowie kobiety, mężczyźni – intrygują, kłócą się, przejawiają całą paletę ludzkich przywar.

Takie też są prace prezentowane na naszej wystawie anioły biblijne fantastyczne, współczesne. Anioły malowane, rysowane, wyszywane, rzeźbione, lepione, wyplatane, wycinane czy nawet pieczone.

Wernisaż zakończył Kazimierz Rink recytując wiersz Czesława Miłosza „O aniołach”.

W spotkaniu uczestniczyli Waldemar Kierzkowski – członek Zarządu Powiatu Tucholskiego, Maria Ollick – prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury, szerokie grono twórców którzy przekazali swoje prace na wystawę.

Na wystawie zobaczyć można również prace dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żalnie wykonane na konkurs szkolny „Mój anioł stróż”.

Za pomoc w aranżacji i montażu wystawy dziękujemy p. Elżbiecie Pieczce, p. Danucie Landmesser oraz p. Piotowi Wolskiemu.

Serdecznie wszystkich zapraszamy do oglądania wystawy.

Na wystawie prezentujemy prace osób:

Twórcy ludowi:

Badtke Krystyna